Horo >> Liaudies medicina >> Straipsniai

Vanta pirtyje 1

2009 01 03 autorius:
Vanta pirtyje

Apsilankymas pirtyje – tai ne tik malonus laiko praleidimas. Ne veltui sakoma: "Pirtelė garuoja – sveikatą dovanoja". Yra daugybė įvairių rekomendacijų, kaip malonumą pirtyje suderinti su nauda, pradedant nuo elgesio pirtyje taisyklių, baigiant arbatos gėrimu po pirties.

Dabar aptarsime svarbiausią pirties atributą – vantą. Masažuojamasis vantos efektas yra didžiulis. Teisingai vartojant vantą, atsidaro odos poros, todėl iš organizmo pasišalina kenksmingos medžiagos, šlakai ir mikroorganizmai. Priklausomai nuo vantos tipo, garinant išsiskiria eteriniai aliejai, galintys veikti visą organizmą. Jie pagerina medžiagų apykaitą, lėtina odos senėjimą.

Kiekvienos vantos savybės ir naudojimas skiriasi, todėl vantą reikia rinktis pagal pageidaujamą poveikį organizmui.
Žinoma, populiariausia yra beržinė vanta. Ji yra tvirta ir lanksti. Beržo lapo paviršius sudarytas iš smulkučių porų, čiuopiant yra šiurkštus, todėl gerai priglunda prie kūno ir puikiai sugeria išsiskiriantį prakaitą. Tačiau tokiomis savybėmis pasižymi tik gerai išdžiovinta, surišta, išmirkyta ir išgarinta vanta. Beržo lapuose yra vitamino A ir C, rūgimo medžiagų, taip pat eterinio aliejaus. Dėl šių priežasčių beržinė vanta pasižymi kompleksinėmis gydomosiomis savybėmis. Ji teigiamai veikia odą ir gerina žaizdų gijimą.

Antroje vietoje pagal populiarumą yra ąžuolinė vanta. Tai labai tvirta vanta, kuri savo plačiais lapais gerai prilimpa prie odos. Vanta yra švelnaus kvapo. Medžiagos, išsiskiriančios naudojant tokią vantą, teigiamai veikia riebią odą. Ji tampa matine ir elastinga. Priešuždegiminis ąžuolinės vantos poveikis pastebėtas gydant įvairias odos ligas, pavyzdžiui, egzemą, bėrimus. Garinant išsiskiriančios veikliosios ąžuolo medžiagos gali sumažinti arterinį kraujo spaudimą sergantiesiems hipertonija.

Taip pat dažnai naudojamos ir liepų vantos. Liepų vanta padeda įveikti galvos skausmus, mažina kūno temperatūrą karščiuojant ir ramina. Liepų lapuose esančios medžiagos pasižymi stipriu dezinfekuojančiu poveikiu. Todėl, kaip ir beržinė, liepinė vanta pasižymi žaizdas gydančiomis savybėmis. Liepžiedžiai yra puiki priemonė persišaldžius, pasižymi karščiavimą mažinančiomis ir prakaitavimą skatinančiomis savybėmis.

Kaip gydomąją priemonę galima naudoti ir eukaliptinę vantą. Ji yra stipraus ir malonaus kvapo, turi antiseptinių savybių. Stiprų inhaliacinį efektą pasieksite, pirties sienas apšlakstę eukalipto antpilu, užpylę ant įkaitintų akmenų vandens su šiuo antpilu ar pakvėpavę per eukalipto vantą. Tokios procedūros poveikį pajusite netrukus: gerklė, trachėja ir bronchai iš karto prisipildo kvepiančiais garais ir kvėpavimo takai netrukus išsivalo.

Eukalipto vantos trūkumas – itin plonos ir per lanksčios šakelės, todėl jas deda tarp beržinės vantos šakų. Vanotis patogu ir naudinga.
Be čia paminėtų vantų dar būna kadaginės, dilgėlinės, klevinės, alksninės, riešutinės, ievinės, vyšninės, putininės, šermukšninės ir uosinės vantos.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti
Vardas*
Tekstas*

Daugiau komentarų