Horo >> Horoskopai >> Straipsniai

Užgavėnės: tegyvuoja karnavalas! 1

2011 03 08 autorius: pagal Strana-sovetov.com
Užgavėnės: tegyvuoja karnavalas!

Lietuviai Užgavėnes švenčia antradienį, likus 45 dienoms iki Velykų. Ir nors mūsų persirengėliai, Kanapinio ir Lašininio kova bei Morės deginimas – labai tradicinės, lietuviškos pramogos, vis dėlto pati Užgavėnių šventė – krikščioniška, taigi ją švenčia ir daugumoje krikščioniško pasaulio šalių. Beje, švenčia kiek kitaip, nei mūsuose.

Visiems žinomas karnavalas, kurio ryškiausios tradicijos nukelia mus į Veneciją ar dar toliau – Rio de Žaneirą, - taip pat Užgavėnių dalis. Pats žodis „karnavalas“, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „sudie mėsai“ (carne vale). Karnavalas katalikiškose šalyse rengiamas prieš didįjį pasninką – Gavėnią. Karnavalo esmė – šventiška teatralizuota eisena, persirengėlių šėlionės.

Karnavalas istoriniuose šaltiniuose pradedamas minėti IX-X a. Manoma, kad pirmieji karnavalai rengti Italijoje, vėliau jų tradiciją perėmė Prancūzija, Vokietija. Iš pradžių karnavalai rengti iš dviejų dalių: bažnyčios ritualų ir liaudies šventės. Ir tik vėliau, XVIII-XIX amžiuje karnavalas tampa savarankišku visuotiniu pasilinksminimu.

Svarbiausia karnavale – šventinės eitynės pagrindinėmis miesto gatvėmis, demonstruojančios gerovę. Centrinė karnavalo figūra – juokdarys, kuris toms eitynėms vadovauja.

Garsiausi ir ilgiausiai, kone mėnesį trunkantys karnavalai vyksta Venecijoje ir Rio de Žaneire. Į juos kiekvienais metais suplaukia tūkstančiai turistų iš viso pasaulio.

Tačiau pati svarbiausia karnavalo diena – paskutinioji, Pelenų trečiadienio išvakarės, antradienis. Didžiojoje Britanijoje šią dieną vadina Blynų diena (Pancake Day), JAV – riebiuoju antradieniu (Fat Tuesday), Prancūzijoje – Mardi Gra (Mardi Gras), Lietuvoje - Užgavėnėmis. Įvairiose šalyse laikomasi tradicijos tą dieną kepti ir valgyti blynus.

Kai kuriose šalyse prieš Užgavėnių antradienį dar švenčiamas ir riebusis ketvirtadienis – tokia šventė gana populiari kaimyninėje Lenkijoje. Tą dieną valgomos spurgos su uogienės įdaru ir cukraus glaistu. Po šio ketvirtadienio prasideda savaitę truksiančios šventės ir pasilinksminimai, kurie baigiasi sulig Pelenų trečiadieniu.

Nuo trečiadienio prasideda griežtas pasninkas – Gavėnia.
 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti

Daugiau komentarų