Horo >> Asmenybė >> Straipsniai

Kaip įgyvendinti savo tikslus 2013?

2013 10 01 autorius: Horo.lt, Dreamstime nuotr.
Kaip įgyvendinti savo tikslus 2013?

Naujųjų metų išvakarėse apmąstome praėjusius metus ir sugalvojame tikslus naujiesiems. Norisi daugiau uždirbti, sulieknėti, susirasti antrąją pusę, nutraukti nevykusius santykius, pakeisti darbą, pagausinti šeimą, įsigyti augintinį, išmokti užsienio kalbą, pagaliau užsirašyti į šokių pamokas... Kitaip tariant, pradėti naują gyvenimą. Tačiau dažnai nutinka taip, kad nė vienas iš šių norų taip ir neišsipildo. Kodėl? Kas trukdo mūsų geriems ketinimams ir nuostabioms svajonėms?

Neteisingai suformuluoti tikslai

Neretai problema slypi jau pačioje tikslo formuluotėje, pernelyg abstrakčiuose mūsų noruose.

Pavyzdžiui, norėjote pagerinti savo gyvenimo sąlygas ir manote, kad sutuoktiniui susiradus naują darbą pavyktų susitaupyti pinigų ir buto remontui. Taigi atkakliai tikinate save: jūsų vyrui reikia susirasti naują darbą tam, kad atsirastų pinigų buto remontui. Ir kaip tik čia darote net keletą klaidų.

Visų pirma, troškimo išsipildymas turėtų priklausyti tik nuo jūsų. Nevalia norėti to, kam jūs negalite daryti įtakos? Kaip elgtis, jei jūsų sutuoktinis nė neketina keisti darbo? Antra, noras suformuluotas nekorektiškai. Ką reiškia „naujas darbas“? Juk gali būti, kad susiras tokį, kuriame atlyginimas bus dar mažesnis! O galbūt tas naujas darbas jūsų antrąją pusę apskritai nuskraidins į kitą pasaulio kraštą, o jūs liksite čia, nors ilgalaikio išsiskyrimo tikrai nebuvo jūsų norų sąrašuose. Galiausiai naujas darbas anaiptol negarantuoja didesnių pajamų – gali būti, kad kartu su juo atsiras ir didesnių išlaidų.

• Ką daryti?

Jūsų tikslu gali tapti tik tai, kam įtaką galite daryti savomis jėgomis. Ir šis tikslas turėtų būti maksimaliai konkretus. Pavyzdžiui, jei norite pagerinti savo gyvenimo sąlygas, nurodykite konkrečiai, kas tai turėtų būti – vieno kambario remontas? Nauji baldai? O gal apskritai naujas butas? Jei trokštate praturtėti – nustatykite, kokia konkreti pinigų suma jus tenkintų? Jei jūsų tikslas – sukurti šeimą, kaip įsivaizduojate tą tapimą šeima? Su mylimu žmogumi nuspręsite gyventi kartu? Iškelsite vestuves? O gal šeima jums – tai visų pirma vaikai? Svajojant apie naują darbą svarbu gana konkrečiai įsivaizduoti, kokio pobūdžio darbo ir už kokį atlyginimą ieškote.

Taip pat būtina nustatyti kriterijus, pagal kuriuos galėsite konstatuoti, kad tikslas pasiektas. Ką turėtumėte matyti, jausti, girdėti ir pan.? Kad tai padaryti būtų lengviau, įsivaizduokite, kad jūsų noras jau išsipildė. Įsijauskite į tą situaciją ir peržvelkite ją savo mintyse tarsi kiną. Jei tas kinas nepatiko – koreguokite troškimą tol, kol savo svajonėse nepajusite visiško komforto.

Tikslas turėtų būti suformuluotas pozityviai, esamuoju laiku. Pavyzdžiui, negalima kelti tikslo „sulieknėti ir liautis tingėjus“. Mūsų smegenys nesupranta dalelytės „ne“, taigi taip jau nutinka, kad netaisyklinga formuluotė vietoje laukiamo progreso įpareigoja mus kovoti su kuo nors. Teisinga formuluotė šiuo atveju skambėtų taip: „Noriu sulieknėti ir sverti 52 kg“.

Neteisinga motyvacija

Dažnai troškimai neišsipildo todėl, kad jie nėra iš tikrųjų nuoširdūs, t.y. troškimas iš tikrųjų nėra tai, ko norime širdyje. Taip nutinka tada, kai vadovaujamės visuomenės mums primestais dėsniais, kai mūsų mintis valdo pavydas, pyktis, troškimas ką norįs įrodyti aplinkiniams, mesti iššūkį sau arba savo priešams. Pavyzdžiui, neseniai išsiskyrėte su mylimu žmogumi ir dabar, teberusenant keršto kibirkštims, trokštate kuo greičiau sukurti šeimą kad buvusysis ar buvusioji iki alkūnių nusigraužtų nagus kai supras, ko neteko.

Deja, kai veiksmus padiktuoja nuoskauda, vargu ar galima pasiekti savo tikslų ir jais džiaugtis. Nes jūsų motyvas iš esmės – ne sukurti santykius su nauju žmogumi ir netgi ne asmeninė laimė, o tik kerštas skriaudikui. Jei toks noras ir išsipildytų, laimę pajusti būtų sunku. Taip pat neteisinga motyvacija pakiša koją tada, kai tikslas prieštarauja jūs vertybėms, neatitinka jūsų poreikių.

Pavyzdžiui, mergina trokšta padaryti karjerą. Ji daug dirba, karjera išties sekasi. Vėliau išteka už turtingo vyro, susilaukia kūdikio. Atsisakyti karjeros nė neketina, skuba grįžti į darbą, nes laiko jį svarbiausiu savo tikslu. Bet štai čia jai vis ima kas nors trukdyti, laimės nebejaučia. Karjeros laiptais nebekyla, nors vis dar apie tai svajoja. Galiausiai paaiškėja, kad tikrasis merginos troškimas dar tada, seniai seniai, buvo ne karjera, o turtingas gyvenimas. Iš pradžių pati sėkmingai to siekusi, vėliau ji finansinį stabilumą randa šeimoje. Vidinių impulsų siekti karjeros nebelieka, nes pirminis, tikrasis tikslas jau pasiektas. Ir jei ji nesuskubs sau to pripažinti ir vis dar apgaudinės save puoselėdama viltis palypėti karjeros laiptais, beprasmiškas trypčiojimas vietoje gali tęstis metų metus.

• Ką daryti?

Kad nustatytumėte savo tikrąsias vertybes – analizuokite savo tikslus. Paklauskite savęs, kas jums iš tikrųjų svarbu?Atsakymas kaip tik ir atspindės jūsų troškimus, tai, ką jūs laikote svarbiais, vertingais dalykais, kuo jūs tikite.

Klauskite savęs, kodėl jums reikalingas trokštamas rezultatas? Kokiomis aplinkybėmis jis yra svarbus? Ką jūs gausite ar patirsite kai tikslą įgyvendinsite? Sudarykite sąrašą, ką patirti iš tikrųjų trokštate: sielos ramybę, materialinę gerovę, pelnyti tam tikrą socialinį statusą ir pan. O tada metas susidėlioti prioritetus – paklauskite savęs, kodėl jums yra svarbūs dalykai, kuriuos įtraukėte į sąrašą? Kad išsiaiškintumėte savo troškimų esmę, užduokite sau konkrečius klausimus. Pavyzdžiui, ką rinktumėtės jei galėtumėte – karjerą, asmeninę laisvę ar materialinį stabilumą? Įsivaizduokite, kaip realybėje atrodys visi šie variantai ir įsiklausykite, ką sako vidinis balsas – teisingąjį atsakymą jums pakuždės intuicija.

Toliau svarbu suprasti, ar teisinga linkme judate. Taigi pažvelkite, ar išvardytos vertybės tikrai atitinka jūsų užsibrėžtus tikslus ir ar pats tikslas neprieštarauja tam, ko iš tikrųjų siekiate?

Vėliau ateina metas pažvelgti, ar tikslai atitinka jūsų poreikius. Paklauskite savęs, ko jums reikia labiausiai. Poreikiai gali būti susiję su fiziologija, saugumu, pagarbos troškimu, saviraiška ir kt. Surikiuokite savo poreikius eilės tvarka pagal svarbumą ir įsitikinkite, kad jūsų tikslas galėtų patenkinti bent keletą jų. Išrinkite iš savo tikslų tuos, kurie yra jums patys svarbiausi ir maksimaliai atitinka jūsų poreikius.

Negatyvios nuostatos

Tikslas gali likti nepasiektas dar ir dėl to, kad iš pat pradžių vadovavotės negatyviomis nuostatomis, kurios blokavo sėkmę. Pavyzdžiui, norėjote praturtėti, tačiau kad ir ką bedarytumėte, pinigai ėjo ne prie jūsų, o nuo jūsų, jus apgavo, nepavyko gauti geresnio atlyginimo. Pasigilinkite į savo mintis – gal širdies gilumoje jūs manote, kad turtai neišvengiamai gadina žmogų, arba kad būti turtingu nėra gerai – tai pavojinga, jūs prarasite senus gerus draugus ir kt. Vidinės nuostatos veda jus ne prie tikslo, o visomis išgalėmis stengiasi jus apsaugoti, kad tik jo nepasiektumėte.

• Ką daryti?

Tam, kad susigaudytumėte, ar jums gyvenimo nekartina negatyvios nuostatos, prisiminkite, ką jums nuo vaikystės į galvą kalė artimieji. Nes labiausiai paplitę kaip tik vaikystėje įsimintos nuostatos – pavyzdžiui, kad jums tikrai nepavyks pasiekti savo tikslo, nes neturite reikiamų gabumų. Arba kad jums nelemta leistis į tolimas keliones, nes kelionėje tyko įvairūs pavojai. Net ir namuose keltas reikalavimas pabaigti viską, kas įdėta į lėkštę, šiandien gali būti seniai virtęs nereikalingais kilogramais ir saiko jausmo praradimu valgant – kol akys mato ir yra lėkštėje, tol reikia valgyti nepaisant sotumo signalo, kurį organizmas jau visai pavargo jums siųsti.

Kai tik susivoksite, kas jums trukdo, performuluokite savo negatyvias nuostatas į pozityvias. Raskite gyvenime teigiamų pavyzdžių, kurie padėtų tas nuostatas paveikti. Pavyzdžiui, daugiau bendraukite su žmonėmis, kuriems tolimos kelionės – ne pramoga, o gyvenimo būdas. Nesuvalgytą maistą atiduokite savo augintiniui arba išmokite pagaminti gardžių patiekalų iš to, kas liko lėkštėje – tada sąžinė nebegrauš, kad nesuvalgėte pusės to, ką įsidėjote į lėkštę. Ilgainiui išmoksite prisikrauti mažiau.

Neteisingas požiūris į tikslą

Pernelyg rimtai planuojate

Jei užsiciklinate siekti tikslo ir vertinate jį pernelyg rimtai, gali būti, kad sėkmė nuo jūsų taip pat nusisuks. Savo nusiteikimu kai kada galime atkirsti kelią iki savo troškimų. Taip nutinka tada, kai noro išsipildymas mums pernelyg svarbus. Ir ne paprasčiausiai svarbus, o toks, kad galvoti apie nieką kitą nebepavyksta. Tada atsiranda baimė, jaudulys, nerimas: kas bus, jei tikslo pasiekti nepavyks?Žmogus pernelyg susikoncentruoja ties galimomis kliūtimis ir ima taip aktyviai su jomis kovoti, kad pats tikslas dar labiau nutolsta ar tampa išvis nebepasiekiamas – visa energija išeikvojama kliūtims šalinti.

Kuo stipriau trokštame ko nors išvengti, tuo daugiau tikimybės, kad kaip tik tai ir nutiks. Aktyviai kovoti su tuo, ko nenorite – tai tas pats, kas nuoširdžiai stengtis, kad visa tai jūsų gyvenime atsirastų. Pavyzdžiui, trokštate žūtbūt gauti tam tikrą darbą konkrečioje kompanijoje. Einate į pokalbį, žinoma, jaudinatės, trokštate padaryti kuo geresnį įspūdį, nerimaujate, kaip čia nesusimovus. Jums tai labai svarbu, kito šanso nebeturėsite. Ir... tikriausiai darbo negausite, nes jūsų įtampa ir jaudulys daugeliu atvejų pakiš jums koją ir nutiks kaip tik tai, ko labiausiai bujojote.

• Ką daryti?

Savo tikslą vertinkite kaip žaidimą, kur šiandien galite pralošti, o rytoj – išlošti. Nusiteikite optimistiškai ir įsitikinkite, kad net ir tai, kas nepavyksta – tik į naudą.

Jūs nusiteikėte pernelyg lengvabūdiškai

Kitas variantas – atvirkštinis, kai jūs nusiteikiate pernelyg lengvabūdiškai ir siekiate keleto tikslų vienu metu. Jei jie bus susiję vienas su kitu – problemų gal ir nekils, bet jei ne – veikiausiai nepasieksite nei vieno, nei kito.

• Ką daryti?

Išsiaiškinkite, kuris tikslas jums svarbesnis ir ar galima greta šio tikslo siekti dar ir kokių nors kitų. Pavyzdžiui, jei jūsų tikslas yra susirasti savo gyvenimo meilę, gauti daugiau pinigų ir pailsėti Afrikoje, veikiausiai tikslo pasiektumėte tik suradę turtingą antrą pusę, susituokę ir medaus mėnesio išvykę į Afriką. Nes kiekvieną šių tikslų įvykdyti savarankiškai bus pernelyg sudėtinga.
Neteisingas kelias link tikslo

Energijos trūkumas

Būna ir taip, kad tikslas išsikeliamas, tačiau nedaroma nieko tam, kad jis būtų pasiektas. Arba daroma, bet ne tai, kas reikia. Arba jūsų veiksmus pernelyg riboja aplinkybės.

• Ką daryti?

Idealiu atveju turėtumėte turėti konkretų tikslo siekimo planą ir laikytis jo skrupulingai, žingsnis po žingsnio siekti užsibrėžto tikslo. O šie žingsniai, beje, taip pat turėtų atsispindėti plane. Taip pat svarbu turėti aiškius terminus, kitaip savo tikslo galite pasiekti tik tada, kai jis jau bus visiškai neaktualus.

Ir neprisiriškite prie vieno konkretaus tikslo siekimo kelio. Gyvenimas įvairus, ir jame galite sulaukti pagalbos už kiekvieno likimo vingio. Taigi nesigraužkite, jei kas vyksta ne pagal planą, elkitės lanksčiai.

Iš esmės jei užsibrėžėte teisingus tikslus, juos tinkamai suformulavote, jums nestinga motyvacijos ir neturite neigiamų nuostatų, energijos turėtų pakakti ir iki tikslo prieitumėte pakankamai lengvai.

Tačiau kartkartėmis sutrukdo paprasčiausias nuovargis. Tada metas į pagalbą pasitelkti mankštą, sveiko gyvenimo principus, įvairius energijos valdymo ir subalansavimo būdus – pavyzdžiui, jogą.


Gali būti, kad perskaičius straipsnį jums peršasi išvada, jog pasiekti savo tikslo labai sunku, būtina paisyti aibės taisyklių, susitelkti ties galybe detalių. Iš tikrųjų ne viskas taip baisu, kaip atrodo. Svarbiausia – išsiaiškinkite, ar tikrai jūsų tikslas toks svarbus ir ar iš tikrųjų to labai norite. Ne veltui išmintingi žmonės sako: „Kas nori – ieško galimybių, o kas nenori – pasiteisinimo“.
 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti