Horo >> Asmenybė >> Straipsniai

Tavo vaidmuo keblioje situacijoje 17

2009 01 08 autorius:
Tavo vaidmuo keblioje situacijoje

Kartais tenka būti šalia bendradarbių, kai šių gyvenime atsitinka kas nors nemalonaus. Taip būna, kai, tarkim, miršta bendradarbės tėvas, kita netikėtai atleidžiama iš darbo, dar kita kolegė turi rimtų problemų namie. Kaip tokiu atveju elgtis?

Mirė draugės artimasis

Jeigu sužinojote pirmoji, taktiškai įspėkite kitus bendradarbius. Kad jai būtų kuo mažiau streso, pareikškite kolektyvią užuojautą. Tai gali būti vienas elektroninis laiškas nuo viso kolektyvo.

Paklauskite ar jai nereikia kokios nors pagalbos tvarkant su laidotuvėmis susijusius reikalus. O gal jai reikia kitokios pagalbos? Pavyzdžiui, už ją padaryti kokį nors darbą? O gal atvirkščiai: jai reikia daugiau darbo, kad galėtų užsimiršti? Jeigu taip, pasiūlykite jai savo lengvesnius darbus, o pati imkitės sudėtingesnių.

Palaikykite ją savo buvimu šalia. Pasirūpinkite, kad ji jaustų, jog bet kurią akimirką gali į jus kreiptis. Paglobokite ją.

Kolegė neatiduoda pasiskolintų pinigų

Pirmiausia, turite teisę atgauti paskolintus pinigus, todėl galite neabejodama jai priminti apie skolą. Nesvarbu, ar tai 50, ar 1500 litų. Bičiulė privalo jausti atsakomybę ir grąžinti skolą. Tačiau jeigu ji kurį laiką vengia liesti šią temą, galite ramia sąžine priminti jai apie tai, pasakiusi: "Išvažiuoju atostogų, man pravers tie 100 litų, kuriuos tau paskolinau". Gali būti, kad ji tiesiog pamiršo, kad yra skolinga. Ypač, jeigu suma nedidelė.

Tačiau jeigu ji vis dėlto nenori atiduoti pinigų, apsimeta, kad nesupranta apie ką kalbate arba žada atiduoti kada nors vėliau ir t.t., įspėkite ją, kad jeigu kas nors paklaus jūsų nuomonės apie ją, nenutylėsite, kad ji neatiduoda skolų. Gal tai ją paveiks ir ji pasiskubins grąžinti skolą. Jūs neprivalote drovėtis.

Bendradarbė atėjo pamušta akimi

Nors mėlynė paakyje gali šokiruoti, pasistenkite valdytis. Tik nesušukite vietoj "labas rytas": "Vaje, ir kas gi tave taip išgražino?" Bendradrabė tikrai nenorės atkreipti į save dėmesio. Tačiau ir neapsimeskite, kad viskas gerai. Leiskite jai suprasti, kad jeigu reikės, esate pasirengusi padėti.

Juk nežinote, kas atsitiko. Tai galėjo būti nelaimingas atsitikimas (ji suklupo ir griūdama užsigavo į kokio baldo kampą), tačiau ji galėjo tapti ir smurto auka. Kaip sužinoti, kas atsitiko iš tikrųjų? Pagalvokite, ar pastaruoju metu nepasikeitė jos elgesys. Gal ji tapo liūdna, labiau išsiblaškiusi, dažnai supyksta? Ji, kaip visada, draugiška ar vengia bendrauti? Jeigu kolegės elgesys pasikeitė, arba tai nėra pirmas kartas, kai ji ateina sumušta, būtina kaip nors reaguoti.

Neverskite jos išsipasakoti. Ji pati papasakos, kai bus pasirengusi. Nors ir labai norite padaryti ką nors gero, verčiau susilaikykite nuo tokių pareiškimų: "Žinau, kad tave primušė vyras. Jis tikras gyvulys..." Tai gali sukelti visai priešingą jos reakciją ir ji apskritai nieko nepasakos. Nepamirškite, kad žmonės, patiriantys smurtą, ne visada elgiasi racionaliai, o kartais jaučia kaltę dėl to, ką patiria.

Jeigu ji ims kalbėti, reaguokite atsargiai: neklausinėkite ir neskubinkite jos. Kartais lengviau išsipasakoti žmogui, kuris nepriklauso tavo artimųjų ratui. Išklausykite ją. Padarykite viską, kad draugė su jumis jaustųsi saugi. O tada galite pasiūlyti jai savo pagalbą.

 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti

Daugiau komentarų