Horo >> Liaudies medicina >> Straipsniai

Gydomosios bulvės savybės

2009 08 25 autorius: Eli.lt
Gydomosios bulvės savybės

Bulvę galime pavadinti lietuvių nacionalinės virtuvės karaliene. Turbūt žinote nemažai patiekalų, kuriuos galima pagaminti būtent iš šios daržovės. O ar esate girdėjusios apie gydomąsias šio kasdienio produkto savybes? Jei ne, tai kviečiame susipažinti:

  • Suvalgius 200 g su lupenomis virtų bulvių gausi net pusę vitamino C paros normos ir lengviau atsilaikysi prieš peršalimo ligų sukėlėjus.
  • Bulvėse daug kalio – mikroelemento, skatinančio skysčių išsiskyrimą. Nemažai jo lieka ir virtose bulvėse. Todėl virtų bulvių patariama valgyti esant patinimams. Geriau – nesūdytų, nes druska sulaiko skysčius.
  • Pastebėta, kad bulvių sultys mažina padidėjusį kraujo spaudimą. Manoma, kad taip veikia sultyse esanti medžiaga acetilcholinas.
  • Sergant viršutinių kvėpavimo takų kataru, bronchitu, laringitu, ypač kai kamuoja kosulys, o atsikosėtu sunku, labai padeda kvėpavimas išvirusių bulvių garais. Tik nepamirškite prieš palinkdama virš puodo nukelti jo nuo ugnies.
  • Liaudies medicinoje seniai žinomas gydomasis bulvių sulčių poveikis. Jų skonis tikrai nėra malonus, bet labai sveika gerti sergant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, kai padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas. Bulvių sultimis gydomas ir gastritas, tik jas reikia gerti reguliariai: po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.
  • Bulvių sultyse esančios kalio druskos yra geras vaistas, šalinantis iš organizmo šlakus. Kalis normalizuoja širdies raumens funkcionavimą, todėl bulvės yra puikus vaistas širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms gydyti.
  • Senovėje žmonės bulvėmis gydydavo nudegimus ir nušalimus: prie pažeistos vietos buvo dedami bulvių tarkiai. Perkaitus saulėje gali padėti virtų bulvių kaukės, nes jos drėkina ir gaivina perdžiūvusią odą. Į virtų bulvių tyrę reikia įpilti grietinėlės ir tyre tepti veidą ar kūną.
  • Svarbu prisiminti, kad bulves geriausia valgyti virtas, pageidautina garuose ir su lupenomis. Odelėje yra labai daug naudingų medžiagų, taip pat fermentų, padedančių organizmui pasisavinti krakmolą.
  • Bulves dėkite tik į verdantį vandenį. Norint, kad bulvėse išliktų kuo daugiau vitamino C, reikia jas nuskusti prieš pat verdant ir dėti į jau užvirusį vandenį.
  • Kenksmingiausias bulvių gaminimo būdas – kepimas. Jo metu prarandama daugiausia naudingų medžiagų bei pradeda kauptis kancerogeninės medžiagos – pirmiausia akrilamidas.
  • Nevartokite sudygusių ar pažaliavusių bulvių, nes jose yra nuodingos medžiagos – solanino. Solaninas ardo kraujo kūnelius eritrocitus ir slopina nervų sistemą.
  • 100 gramų bulvių per dieną visiškai pakanka normaliai visavertei mitybai. Toms, kurios baiminasi dėl bulvių kaloringumo primename, kad šios daržovės nėra labai kaloringos: 100 g bulvių yra tik 74-83 kcal, tad bulvių košė ir virtos bulvės netukina.
Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti