Pienligė: mitai ir tiesa

Liaudies medicinos liga

Pienligė, o moksliškiau – vaginalinė kandidozė, - gana dažnai pasitaikanti liga. Pasak statistikos, ¾ visų pasaulio moterų su ja susiduria bent kartą gyvenime.

Ši liga lengvai atpažįstama ir greitai pagydoma, taigi daug rūpesčių nekelia. Tačiau vis dėlto kai kurie mitai apie šią ligą išlieka pakankamai gajūs. Pamėginkime išsiaiškinti, kurie iš jų prasilenkia su tiesa?


Mitas: Susirgus pienlige pirmasis simptomas – nemalonus kvapas iš lytinių organų

Tiesa: Pirmas ryškiausias pienligės simptomas – iš makšties pasirodančios baltos, į varškę panašios išskyros. Kitas svarbu ženklas, kad susirgote šia liga – niežulys ir deginimas lytinių organų srityje, dažniausiai toks įkyrus, kad tampa neįmanoma ramiai nusėdėti ant kėdės.

Taigi pajutus šiuos simptomus, kol jie dar netapo labai stiprūs, pats metas būtų apsilankyti pas ginekologą.


Mitas: Pienlige serga vien moterys

Tiesa: Vyrai šia liga taip pat kartais serga. Tik susirgus vyrui liga vadinama kiek kitaip – kandidozinis balanitas.


Mitas: Pienligė plinta lytiniu keliu

Tiesa: Candida grybelis, sukeliantis pienligę, yra kiekvienos sveikos moters makšties mikrofloroje. Taigi jei lytinio kontakto metu partneriai "pasidalins" nedideliu kiekiu grybelio bakterijų, nieko blogo nenutiks. Tam, kad išsivystytų susirgimas, tokio kieko tikrai nepakanka.

Oficialiai pienligė nepriskiriama prie lytiniu keliu plintančių ligų. Tačiau esama ir pavienių mokslinių tyrimų, kuriuose teigiama, jog nuo pienligės vertėtų gydyti abu partnerius, jei ši liga diagnozuota vienam iš jų.


Mitas: Kai imunitetas stiprus, pienligė "neprikimba"

Tiesa: Nors gana ilgai šiuo mitu tikėta, nauji amerikiečių mokslininkų tyrimai parodė, kad tiesioginio ryšio tarp imuniteto stiprumo ir tikimybės susirgti pienlige nėra.

Pienligės atsiradimą gali išprovokuoti daug reiškinių ir ne visus juos galima nustatyti. Mokslininkai sutaria tik dėl vieno – pienligei atsirasti itin palankios sąlygos susidaro nėštumo ir žindymo laikotarpiu, moteriai vartojant antibiotikus ir peroralinius kontraceptikus bei sergant cukriniu diabetu. Visi šie reiškiniai sutrikdo natūralų mikroorganizmų balansą moters lytiniuose organuose. Tada susidaro palankiausios sąlygos paspartėti grybelinių bakterijų dauginimuisi.


Mitas: Nėštumo metu pienligės galima ir negydyti

Tiesa: Pienligė nėštumo metu – itin dažnas reiškinys. Moters organizme vykstantys hormoniniai pakitimai įtakoja makšties mikrofloros pakitimus, susidaro palanki terpė grybelio bakterijoms daugintis.

Daugelis būsimųjų mamų, pajutusios pienligės simptomus, sunerimsta: viena vertus, nėštumo metu norėtųsi išvengti medikamentų. Tačiau nemalonūs pojūčiai lytiniuose organuose vis dėlto skatina ko nors imtis.

Medikai vieningai sutaria: gydytis ne tik galima, bet ir būtina. Ne tik norint atsikratyti simptomų, bet ir dėl būsimojo kūdikio sveikatos. Juk keliaudamas gimdymo takais jis taip pat gali pasigauti užkratą. Tada gydytis tektų abiem: mamai – nuo vaginalinės kandidozės, o kūdikiui – nuo burnos pienligės.

Nėštumo metu paprastai skiriami augančiam vaisiui visiškai saugūs medikamentai – kremai arba žvakutės. Be to, jie veikia tik vietiškai, į nėščiosios kraujotaką nepatenka.


Mitas: Pienlige dažniau serga smaližės

Tiesa: Nors šis mitas ir labai paplitęs, jis neturi mokslinio pagrindo. Visų pirma todėl, kad mūsų organizme cukraus kiekis yra santykinai stabilus nepriklausomai nuo to, kiek šokolado ar karamelinių saldainių suvalgysime. Taigi grybelio gliukozės perteklius tikrai nepasieks.

Ir visai kas kita, jei grybelis užpuola cukriniu diabetu sergančią moterį. Joms pienligės grėsmė iš tikrųjų yra gerokai didesnė, nei sveikoms moterims.


Mitas: Sergant pienlige geriau nevartoti pieno ir jo produktų

Tiesa: Esama nuomonės, kad mitybos įpročiai vis dėlto gali padidinti ar sumažinti tikimybę susirgti pienlige. Pavyzdžiui, produktai, kuriuose yra mielių (bandelės, balta duona) bei įvairių rūšių sūriai (ypač pelėsiniai) provokuoja grybelio augimą, o rauginto pieno gaminiai su laktobakterijomis – atvirkščiai, jį mažina. Tačiau kol kas nesama patikimų tyrimų, kurie patvirtintų arba paneigtų šį mitą, taigi vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą kol kas keblu.


Mitas: Pienligę įveikti padeda antibiotikai

Tiesa: Atvirkščiai – sergant pienlige antibiotikų gerti ypač nerekomenduojama. Antibiotikai naikina bakterijas, o įveikti grybelio jie visai nepadeda.

Normalioje makšties mikrofloroje yra "naudingųjų" bifidobakterijų (tų pačių, kuriomis praturtinami ir kai kurie rauginto pieno gėrimai). Šios bakterijos neleidžia grybeliui daugintis. Išgėrus antibiotikų, šios bakterijos žūsta, taigi sąlygos grybeliui augti tik pagerėja, tad geriant antibiotikus pienligės simptomai progresuos.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

AURA
KAIP ABIEM GYDITIS NUO PIENLIGES ?

Daugiau komentarų