Prostatos vėžys

Liaudies medicinos liga

Prostata – kaštono dydžio vyriškoji priedinė lytinė liauka. Ji yra dalis vyrų reprodukcinės sistemos, palaiko spermatogenezę, gamina hormonus, skatina spermijų judrumą ir ejakuliaciją. Platesniu galu (pamatu) prostata remiasi į šlapimo pūslę, viršūnė nukrypusi žemyn. Užpakaliniu paviršiumi siekia tiesiąją žarną. Jos veiklą reguliuoja nervinė ir endokrininė sistema.

Prostatos vėžys yra labiausiai paplitusi vėžinė liga tarp 50 m. amžiaus ir vyresnių vyrų. Priešinėje liaukoje susidaro vėžio ląstelių židinys - mazgelis, kuris iš pradžių nesukelia jokio skausmo ar negalavimų. Vėliau mazgelis didėja ir plinta į aplinkinius audinius, sukeldamas skausmingą ir su krauju šlapinimąsi.

Prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje labai sunku pastebėti, nes jis plinta ir vystosi gana lėtai. Liga gali pasireikšti ir sukelti sveikatos problemų ir po kelių metų.

Kaip ir daugelių kitų vėžio susirgimų, prostatos vėžio susirgimo priežastis yra nežinoma. Tam įtakos gali turėti sutrikęs hormonų balansas, paveldimumas ir kt. priežastys.

Rizikos faktoriai

Rizika susirgti prostatos vėžiu gresia visiems vyrams. Tačiau didžiausia rizika susirgti šia liga yra vyresnio amžiaus vyrams. Amerikoje beveik 80% peržengusių 80 metų vyrų suserga prostatos vėžiu.

Taip pat manoma, jog rizikai gali turėti įtakos ir gyvenimo būdas bei supanti aplinka. Pavojų sukelia pernelyg riebus maistas, nepakankama apsauga nuo kenksmingų saulės spindulių, rūkymas, užteršta aplinka.

Atlikti tyrimai rodo, kad mityba, kurioje ypač gausu riebalų, gali būti vienas iš sukeliančių prostatos vėžį faktorių. Ši liga yra labiau paplitusi šalyse, kurių mitybos racioną daugiausiai sudaro mėsos patiekalai bei pieno produktai negu tuose kraštuose, kuriuose valgoma daug ryžių, sojos pupelių, daržovių ir šviežių vaisių.

Kad sumažintumėte pavojų susirgti šia liga, valgykite produktus, turinčius labai stiprų antioksidantą likopeną (jo yra kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse: pomidoruose, raudonuosiuose greipfrutuose, arbūzuose).

Susirgti prostatos vėžiu pavojų kelia ir neaktyvi gyvensena. Galite sumažinti susirgimo riziką reguliariai mankštindamiesi ir palaikydami savo optimalų svorį.

Svarbu kuo anksčiau nustatyti ir gydyti priešinės liaukos uždegimą ir nepiktybinius navikus. Pagyvenusiems vyrams patariama profilaktiškai lankytis pas gydytoją, laikytis lytinės higienos, vengti ilgo sėdėjimo.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą: