Alergijų rūšys

Liaudies medicinos liga


Žmonės gali būti alergiški daugeliui alergenų. Patogiausia alergijas skirstyti pagal alergenų rūšis.

 

Ore esantys alergenai


•  Žiedadulkės. Sukelia šienligę (nosies gleivinės ir akių junginės uždegimą).
Simptomai: čiaudėjimas, nosies užgulimas, sloga, akių paraudimas, perštėjimas. Gydoma antihistamininiais vaistais, steroidiniais preparatais į nosį. Simptomai palengvės, jeigu neisite į lauką, kai ore didžiausias žiedadulkių kiekis, uždarysite langus. Gali padėti imunoterapija.

 

•  Dulkių erkutės. Tai mikroskopiniai organizmai, kurie gyvena namų dulkėse ir retai skalbiamuose namų apyvokos daiktuose: patalynėje, čiužiniuose, kilimuose, užuolaidose. Dulkių erkutėms labiausiai patinka šiltos, drėgnos patalpos. Namų dulkės – tai potencialių alergenų mišinys: įvairių audinių pluoštas, naminių gyvuliukų plaukai ir pleiskanos, pelėsiai ir grybų sporos, maisto dalelės ir kt.
Simptomai tokie patys kaip šienligės. Gali būti bronchų astmos požymių: švokštimas, kosulys. Kad išvengtumėte alergijos, nukabinkite užuolaidas, dažnai siurbkite kilimus vakuuminiu siurbliu, turinčiu filtrus. Gydymui gali būti naudojami antihistamininiai preparatai, dekongestantai.

 

•  Pelėsiai. Pelėsiai – tai parazitiniai, mikroskopiniai grybai, kurių sporos sklando ore kaip žiedadulkės. Jie dažnai sukelia alergiją ir aptinkami drėgnose patalpose (pavyzdžiui, rūsyje, vonioje) ir lauke (žolės, lapų krūvose, šieno kupetose ir kt.). Ore pelėsių sporų daugiausiai būna karštu drėgnu oru. Kai kuriems žmonėms alergiją gali sukelti ir sūris su pelėsiu.
Simptomai: čiaudulys, nosies užgulimas ir sloga, akių paraudimas ir perštėjimas, kosulys. Gydoma antihistamininiais vaistais, steroidiniais preparatais į nosį.

 

• Naminių gyvuliukų pleiskanos. Kai kuriems žmonėms alergines reakcijas sukelia gyvuliukų pleiskanose ir seilėse esantys baltymai. Alergija gyvūnams gali išsivystyti per keletą metų, o simptomai gali neišnykti net keletą mėnesių, kai kontaktas jau nutrauktas.
Simptomai: čiaudulys, nosies užgulimas ir sloga, akių paraudimas ir perštėjimas. Gydymui svarbu vengti kontakto su gyvūnu. Gali padėti antihistamininiai preparatai ir dekongestantai.

 

Kiti alergenai

• Maisto alergenai. Alerginės reakcijos prasideda tuoj pat, vos suvalgius maisto produktą, o simptomai gali būti sunkūs. Vaikams alergiją dažniausiai sukelia pienas, kiaušiniai, kviečiai, vėžiagyviai, žemės ir lazdyno riešutai.
Simptomai: bronchų astma (švokštimas, kosulys), dilgėlinė, sloga, vėmimas, viduriavimas, patinimas apie burną. Geriausias gydymas – vengti tų maisto produktų, kurie sukelia alergines reakcijas. Esant bėrimams odoje, diskomfortą sumažina kremai. Antihistamininiai preparatai palengvina niežulį, nosies užgulimą ir kitus simptomus. Sunkių alerginių reakcijų metu gali tekti vartoti kortikosteroidus. Esant gyvybei pavojingoms būklėms, teikiant skubią pagalbą švirkščiamas adrenalinas.

 

•  Vabzdžių nuodai. Paprastai, įkandus vabzdžiui (pavyzdžiui, bitei), toje vietoje skauda, patinsta ir parausta. Alergijos atveju patinimas išplinta už įkandimo ribų. Pavyzdžiui, jeigu vabzdys įkando į kulkšnį, ištinti gali visa koja.
Kiti simptomai: oro trūkumas; veido, burnos audinių patinimas; sunku nuryti seiles; bėrimas (raudonas, niežtintis, išplitęs už įkandimo vietos ribų); neramumas; dažnas pulsas; galvos svaigimas; staigus kraujospūdžio sumažėjimas. Išgerkite antihistamininių vaistų. Alerginę reakciją reikia gydyti adrenalinu. Kreipkitės į gydytoją.

 

Kada galima įtarti, kad vaikas linkęs sirgti alergija?

Kūdikiams dažniausiai pasitaiko maisto alergija. Požymiai, keliantys įtarimą: dažnai verkia, skauda pilvuką (kolikos), pykinimas, vėmimas, bėrimai, egzema, dažni kvėpavimo takų susirgimai (panašūs į peršalimą). Gali atsirasti sunkiai gyjančių iššutimų.

Alergiškiems vaikams aplink abi akis dažnai būna melsvai – rusvų dėmių (vadinamos alerginėmis mėlynėmis), patinimas žemiau jų. Akys gali būti paraudusios. Ausys ir skruostai rausvi. Vaikas gali kvėpuoti per burną, trinti nosį, šnarpšti, čiaudėti.

Alergiškas vaikas dažai serga gerklės ir ausų ligomis, jam nuolat užgulta nosis.

Kadangi alergijos metu dažnai padidėja sekrecija ir paburksta nosies gleivinė, atsigulus vaikui gali būti sunku kvėpuoti. Todėl jis gaudo orą, kosti, naktį prabunda, o ryte jaučiasi nepasiilsėjęs.

Mergaitėms vieninteliu alergijos požymiu gali būti pasikartojantis makšties prieangio ir makšties uždegimas.

Nukenčia ir sugebėjimas mokytis, žaisti. Vaikas gali būti mieguistas (dėl miego trūkumo arba vartojant vaistus), jam sunku susikaupti, įsiminti, jis labiau išsiblaškęs.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą: