Premenstruacinis sindromas - daugiau nei prasta savijauta

Liaudies medicinos liga

Premenstruacinis sindromas (PMS) ir dar sunkesnė jo forma – Premenstruacinis disforinis sutrikimas (PMDS) – tai problemos, varginančios daugelį moterų, tačiau iki šiol yra mažai ištyrinėtos. PMS/PMDS tema pirmą kartą buvo nagrinėjama metiniame Europos kontraceptologų draugijos simpoziume, vykusiame praėjusią savaitę Prahoje.

“PMS kilmės priežastys iki šiol nėra aiškios. Be to, nėra visuotinai priimtų šį sindromą apibrėžiančių kriterijų”, - savo pranešime teigė Shaughn O’Brien, ginekologijos profesorius iš Didžiosios Britanijos. Tarptautinė ekspertų grupė yra pateikusi kriterijų sąrašą, kuriuo remiantis būtų galima diagnozuoti PMDS. Tikimasi, jog šie kriterijai bus įtraukti į naujausią Pasaulio sveikatos organizacijos tarptautinės ligų klasifikacijos leidinį.

Kas tai yra PMS?

Daugelio moterų savijauta prieš mėnesines pablogėja: padidėja kūno svoris, krūtys pasidaro jautrios, apninka bloga nuotaika ir susierzinimas. PMS (premenstruacinis sindromas) yra ne vien tai. Šiam sindromui būdinga gerokai daugiau savijautos būsenų. Tai fiziniai negalavimai (tinimas, galvos skausmas, bėrimas spuogais, kt.) ir emociniai simptomai (nuotaikos svyravimai, depresija, nerimas, irzlumas, kt.). Šie negalavimai gali sutrikdyti kasdienį moters gyvenimo ritmą.

Tačiau egzistuoja kur kas sudėtingesnė PMS forma – PMDS (Premenstruacinis disforinis sutrikimas). Šis sutrikimas pasireiškia itin sunkiais emociniais negalavimais, dažnai lydimais fizinių simptomų. Pagrindiniai PMDS požymiai: gili depresija, neviltis, prieštaringos mintys, didelis nerimas ir įtampa, emocinis nestabilumas, taip pat – nevaldomas pyktis ir susierzinimas, įžiebiantis skaudžius konfliktus šeimoje, tarp draugų ar bendradarbių.

Tiek PMS, tiek PMDS yra būdingas cikliškumas. Negalavimai pasireiškia netrukus po ovuliacijos, o susilpnėja prasidėjus mėnesinėms. Moterys, kenčiančios nuo PMS/PMDS, normaliai jaučiasi vos vieną savaitę per mėnesį – t.y. antrąją mėnesinių ciklo savaitę.

Kas sukelia PMS/PMDS?

Nuo PMS/PMDS kenčia vaisingo amžiaus moterys. Profesorius O’Brienas teigia, kad iki šiol nėra galutinai ištirta, kodėl moteris vargina šie cikliniai negalavimai. Manoma, jog taip yra todėl, jog kai kurių moterų centrinė nervų sistema pernelyg jautriai reaguoja į hormoną progesteroną, gaminamą kiaušidžių iš karto po ovuliacijos.

Kaip gydomas PMS/PMDS?

Yra nemažai PMS/PMDS gydymo metodikų: nuo natūralių preparatų (pvz., nakvišų aliejaus) iki chirurginių procedūrų, tokių kaip kiaušidžių šalinimo operacija. Sunkioms emocinėms būsenoms slopinti taip pat naudojami antidepresantai. Visi šie gydymo būdai mažina moters jautrumą progesteronui.

Kita plačiai paplitusi minėtų ligų gydymo metodika – tai ovuliacijos slopinimas. Ji pagrįsta prielaida, jog ovuliacija yra svarbiausia priežastis, lemianti PMS/PMDS atsiradimą. Ovuliacija sustabdoma skiriant pacientei kontracetines piliules. Hormoniniai kontraceptikai pasaulyje jau kurį laiką sėkmingai naudojami gydyti PMS.

PMDS gydymui – naujas kontraceptikas

Vokietijos farmacijos kompanija “Bayer Schering Pharma” sukūrė naujas kontraceptines tabletes, kurių sudėtyje yra naujos kartos progestinas drospirenonas ir maža estrogeno dozė. Šios tabletės vartojamos kitokiu režimu nei įprastinės kontraceptinės piliulės. Vienoje naujųjų tablečių pakuotėje yra 24 veikliosios ir 4 neveikliosios tabletės. Tai vienintelis kontraceptikas JAV, skirtas PMDS gydymui. Be teigiamo poveikio minėtam sindromui, drospirenonas pasipriešina estrogenų sukeltam skysčių kaupimuisi, todėl vartojant naująsias tabletes, sumažėja galūnių tinimas ir pilnumo pojūtis. Taip pat šis unikalus progestinas stabdo spuogų atsiradimą - pastaroji problema palyginti dažnai kamuoja PMS/PMDS pacientes. Esant trumpesniam (4 dienų) veikliųjų piliulių nevartojimo laikotarpiui, sumažėja hormonų svyravimų, pagerėja bendra moters savijauta.

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

dima
sveiki, labai norėjau sužinot tikslei ir su visom smulkmenom kas tai PMS, sužinojau labai dėkingas už informacija, esu vyras bet jai myli savo moteri reike žinot daug daugiau kas jai ir kdl toke irzli.
ruta
tai kokias ten taes vokiečiai sukūrė???

Daugiau komentarų