Alergologė: Tėvų kova su alergija bus bergždžia, jeigu bus aklai tikima mitais

Liaudies medicinos liga

Nepaisant to, jog apie alergiją šiandie rašoma išties daug, egzistuoja daug klaidingų nuomonių apie tai, kas visgi yra ta alergija, kaip ji pasireiškia ir kaip su ja kovoti. Žiniasklaida skelbia, kad sergamumas alerginėmis ligomis sparčiai didėja, tačiau gydytoja alergologė, Lietuvos alergijos ir astmos asociacijos prezidentė prof. Rūta Dubakienė tokias kalbas linkusi vertinti itin atsargiai: „Kol neturime tikslios statistikos apie sergamumą alerginėmis ligomis, tol negalime kategoriškai teigti, jog sergamumas didėja“, – kalba medikė.

 

Ar tai tikrai alergija?

 

„Jeigu apsilankytumėte pas alergologą, pamatytumėte, jog eilėje prie gydytojo kabineto laukia ne viena mama ar tėtis su mažyliu ant rankų. Taip yra todėl, kad visuomenėje vyrauja nuomonė, jog kūdikiai yra labiausiai linkę į alergiją, todėl dažnai tėvai į alergologus kreipiasi iškart, kai pastebi įtartinus bėrimus ant kūdikio kūnelio. Jeigu visi tėveliai žinotų, kad alergiją galima įtarti tik tuomet, kai bėrimai ar kiti odos pakitimai stebimi ilgesnį laiką, manau, kad laukiančių eilėje būtų mažiau. Juk sutiksite, kad lankymasis pas gydytoją anaiptol nėra pats maloniausias užsiėmimas“, - mintimis dalinasi alergologė.

 

Anot profesorės, itin dažnai sulaukiama tėvų, kurie įtaria savo mažyliams atopinį dermatitą: „Tėveliams vertėtų žinoti, kad atopinis dermatitas yra lėtinė odos liga ir net 90 proc. šios ligos atvejų yra nealerginiai. Taigi pirmasis vizitas turėtų būti pas šeimos gydytoją , o ne pas alergologą“, – akcentuoja medikė. „Kita liga, kurią dažnai įtaria tėvai – alerginė sloga. Norėčiau atkreipti visų tėvelių dėmesį, kad jeigu mažyliui, kuriam dar nėra dviejų metų, „bėga“ nosytė, tai greičiausiai gali būti infekcija, bet jokiu būdu ne alergija“, – kalba gydytoja.

 

Paliesdama apsaugos klausimą prof. Rūta Dubakienė pabrėžia, kad atopine liga sergančio kūdikio aplinkoje turi būti pašalinti visi alergenai dar prieš mažyliui įsijautrinant. Taip pat labai svarbu, kad vaiko priežiūrai būtų naudojamos tik neutralios priemonės, nes pastarosios neerzina jautrios kūdikio odelės.

 

Alergijos paveldimumas

 

Tai, kad alergija yra paveldima, žino beveik visi tėvai, tačiau, anot gydytojos, ne visi žino, kad atžalos nebūtinai yra alergiškos tiems patiems alergenams kaip ir jų tėvai. „Kalbant apie alergiją maistui žinoti, kad vaikas gali būti alergiškas visai kitiems maisto produktams nei jo tėvai, yra labai svarbu. Priešingu atveju iš vaiko raciono gali būti pašalinti jam būtini maisto produktai“, – kalba profesorė.

 

„Praktikoje susiduriame ir su atvejais, kuomet tėvai, manydami, jog testavimas mažiems vaikams dėl alergijų yra pavojingas, vengia atlikti tyrimus“, – pasakoja prof. Rūta Dubakienė. Pasak pašnekovės, tai tik dar vienas iš daugelio apie alergiją sukurtų mitų: „Diagnostika yra išties toli pažengusi, todėl negali būti net kalbos apie tai, jog testavimas dėl alergenų gali būti žalingas“, –ramina medikė.

 

Naminiai augintiniai ir alergija

 

Vyrauja nuomonė, kad trumpaplaukiai gyvūnai alergijos nesukelia. Profesorė pabrėžia, kad nei gyvūno kailis, nei kailio ilgis nėra alergiją sukeliantis veiksnys: „Tikrasis alergenas – tai gyvūno seilėse ar odoje esantis baltymas. Beje, katės gali sukelti daugiau alerginių reakcijų nei šunys tiesiog todėl, kad jų alergenai dėl savo struktūrinių savybių žymiai stipresni nei šunų“, – kalba gydytoja.

 

Taip pat dažnai pasitaiko manančių, jog jeigu vaikas alergiškas naminiams gyvūnams, tai intensyvus tyčinis kontaktas su jais gali pagydyti alergiją. „Taip, kartais tėvai bet kokiais būdais siekia išlaikyti gyvūnėlį namuose. Juk mažam vaikui išties sunku įrodyti, kad šuo ar katė kenkia jo sveikatai. Manantiems, kad tyčinis kontaktas su gyvūnų gali padėti išgydyti alergiją galiu pasakyti - jeigu vaikas alergiškas gyvūnams, tai bet koks kontaktas su jais sukels alerginę reakciją, todėl tokia „gydymo“ priemonė gali tik pabloginti situaciją“, – aiškina gydytoja.

 

Medikė atkreipia dėmesį ir į tai, kad jeigu vaikas yra alergiškas naminiam gyvūnėliui, tai suradus augintiniui kitus šeimininkus, alergija iškart neišnyksta: „Pavyzdžiui, kai namuose nebelieka katės, alergijos simptomai gali išlikti net pusę metų“, – pasakoja medikė.

 

Išsamiai apie alergiją, jos priežastis, simptomus bei visuomenėje vyraujančius mitus gydytoja alergologė kartu su kitais specialistais pasakos birželio paskutiniąją dieną Vilniaus mokytojų namuose. Gydytojai ves nemokamą seminarą „Saugi namų aplinka“, kuris yra švietimo projekto visai šeimai dalis.

 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą: