Horo >> Liaudies medicina >> Straipsniai

Akupunktūra gali ir gydyti, ir susargdinti

2011 02 02 autorius: Moters savaitė
Akupunktūra gali ir gydyti, ir susargdinti

Akupunktūra, dar vadinama adatų refleksoterapija, - metodas paveikti organizmą smeigiant specialias adatas į tam tikrus kūno refleksogeninius taškus. Šis metodas taikomas skausmui malšinti, ūmioms ir chroniškoms ligoms gydyti.

 

Rytai vs Vakarai?

Akupunktūra laikoma atskira kinų medicinos šaka. Manoma, kad akupunktūriniai gydymo metodai taikyti dar neolito epochoje, naudojant iš žvėrių kaulų ir akmens pagamintas specialias adatas.

Tradicinių akupunktūros mokyklų, kurių šaknys siejamos su dao filosofija, pasekėjai ligą traktuoja kaip sutrikusią in ir jan energijos cirkuliaciją kūne. Veikiant akupunktūrinius taškus ši energija harmonizuojama, jos judėjimas atsistato, taigi žmogus pasveiksta.

Vakarų mokslininkai jau nebe pirmą šimtmetį mėgina savais metodais išsiaiškinti, koks vis dėlto akupunktūros poveikio mechanizmas. Deja, jų pastangos kol kas nesėkmingos, akupunktūros poveikio nepaaiškina nei klasikinė medicina, nei biologijos mokslas. Kaip tik todėl nemaža dalis mokslininkų šį gydymo metodą vertina gana skeptiškai, akupunktūros poveikį vadina placebo efektu.

Tačiau esama ir kitokios nuomonės. 2003 metais Pasaulinė sveikatos organizacija sudarė net ligų, kurias gydant užfiksuotas teigiamas akupunktūros poveikis, sąrašą, tačiau vėliau šis sąrašas sukritikuotas, esą jį sudarant naudoti nekokybiški klinikiniai tyrimai.

Nuodugnius akupunktūros poveikio tyrimus labai apsunkina tai, kad šios terapijos efektyvumas tiesiogiai priklauso nuo jos atlikimo kokybės, akupunktūrininko patirties ir meistriškumo. O šie dalykai svyruoja gana plačioje skalėje.

 

Konktaindikacijos

Vis dėlto esama situacijų, kai akupunktūros taikyti griežtai nerekomenduojama.

Visų pirma tai augliai – nepriklausomai nuo jų vietos, tiek piktybiniai, tiek gerybiniai.

Taip pat akupunktūros nerekomenduojama taikyti sergantiems ūmia infekcija, chronišku plaučių nepakankamumu, sunkiomis širdies, kepenų ligomis, stipriai nusilpus organizmui, pasireiškus psichikos sutrikimams, aštriems neaiškios kilmės skausmams.

Adatų refleksoterapija griežtai draudžiama nėščiosioms, naujagimiams, žmonėms su sutrikusia kepenų veikla, sergantiems virusinėmis ir grybelinėmis ligomis, padidėjusio nervingumo, hiperjautriems pacientams.

 

Jei adatos įvedamos netinkamai...

Teisingai nustačius akupunktūrinius taškus adata bedama tolygiai, beveik nejuntamai, iki tam tikro taško, kur pajuntamas kūno audinių pasipriešinimas. Akupunktūros adatos skiriasi nuo tų, kuriomis suleidžiami vaistai. Refleksoterapijoje naudojamos adatos kur kas plonesnės, o jų galiukai suapvalinti taip, kad minkštai ir švelniai praskirtų ląsteles visiškai nepakenkdamos audiniams.

Deja, patekus pas nekvalifikuotą, nepatyrusį akupunktūros specialistą šis procesas gali būti labai skausmingas. Bet tai – dar gana menka bėda palyginus su kitomis grėsmėmis. Žmogaus kūne esantys akupunktūriniai taškai išsidėstę visai šalia svarbiausių nervų sistemos takų ir kraujagyslių. Neatsargiai užkliudžius jas adata pasekmės gali būti labai rimtos.

Neteisingai įvedus adatą staiga susitraukia raumuo, ko pasėkoje adata įlinksta – tokią ištraukiant skausmo tikrai nepavyks išvengti. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad adatos ištraukti apskritai neįmanoma, ji tarsi priauga prie odos. Tai reiškia, kad toje vietoje atsirado spazminis paralyžius. Norint ištraukti adatą prireiks aplink ją esančios srities masažo.

Septinės komplikacijos atsiranda į kūną įvedus netinkamai apdorotas adatas, pažeidus jų sterilumą. Tai gresia bakteriniu meningitu, ausies kaušelio perichondritu, pioartroze, vietine odos infekcija, abscesu, streptokokiniu miozitu, angina ir kitais susirgimais, tarp jų – hepatitu ir netgi ŽIV.

Neatsargi nervų ar kraujagyslės punkcija gali sukelti hematomas, organų pakenkimus, stuburo smegenų pažeidimus.

Netaisyklingas gydymas išprovokuoja ir ligų, kuriomis pacientas serga, paūmėjimą. Tai gali būti tiesiog stipresni skausmai ar sustiprėję lėtinės ligos simptomai, bet gali pasireikšti ir neprognozuojami reiškiniai – pavyzdžiui, pneumotoraksas, miokardo infarktas, epilepsijos priepuoliai, miego sutrikimai, bendras organizmo diskomfortas ir kt.

Vegetatyvinės reakcijos – sąmonės praradimas, kolapsas, šokas, aštri tachikardija arba bradikardija.

Alerginės odos reakcijos, audinių pigmentacijos pakitimai.

Laimė, bent jau viena populiariausių baimių, kuri kamuoja akupunktūros naujokus, nėra pagrįsta. Dauguma žmonių būgštauja, kad akupunktūrinė adata ims ir nulūš tiesiog jų kūne. Tokia tikimybė išties labai menka. Visų pirma todėl, kad metalinės akupunktūros adatos lūžta ypatingai retai. O jei kartais taip ir nutinka, adata lūžta prie pagrindo, tad ją vis tiek labai paprasta ištraukti iš kūno pirštais arba pincetu. Pasak specialistų, tikimybė, kad adata nulūš kūne, yra maždaug viena iš milijono visų adatų lūžimo atvejų, kurie, kaip jau minėta, ir taip itin reti.

 

 

 

 

 

 

 

Pasidalink su draugais: Facebook Facebook Twitter Twitter

Rašyti komentarą

Įveskite kodą:

Žvaigždute pažymėtus laukelius būtina užpildyti